logo


لیست داروها

سولفادیمیدین سدیم Sulfadimidine Sodium 33.3%


سولفادیمیدین سدیم 33.3%

آنتی بیوتیک - محلول خوراکی

 


گروه دارویی: سولفونامید

 


شکل دارویی :محلول خوراکی

 


ترکیب: هر میلی لیتر از محلول حاوی 333 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم می باشد.

 


موارد مصرف :


سولفادیمیدین طیف ضد میکروبی وسیعی بر روی باکتری های گرم مثبت و گرم منفی دارد مانند: استرپتوکوک، استافیلوکوک، باسیلوس آنتراسیس، کلستریدیوم تتانی و پرفرژنس، اشریشیاکولی، سالمونلا، پاستورلا، کلامیدیا، نوکاردیا و تک یاخته هایی نظیر کوکسیدیا و توکسوپلاسما.گونه هایی از پزودوموناس، لپتوسپیرا و پروتئوس به این دارو نسبتا مقاوم هستند. سولفادیمیدین به شکل خوراکی در درمان عفونت های سیستمیک حساس به سولفادیمیدین در گوشتخواران، نشخوارکنندگان، طیور و بوقلمون تجویز می گردد.

 


مقدار و روش مصرف :


گوشتخواران: شروع درمان: 55 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روز اول (1.5 میلی لیتراز محلول خوراکی به ازای هر 10 کیلوگرم وزن)


ادامه درمان: 27.5 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روزهای دوم، سوم، چهارم و پنجم  ( 0.75 میلی لیتر از محلول به ازای هر 10 کیلوگرم وزن)


نشخوارکنندگان: شروع درمان: 220 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روز اول( 30 میلی لیتر از محلول خوراکی  به ازای هر 50 کیلوگرم وزن)


ادامه درمان: 110 میلی گرم سولفادیمیدین سدیم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده در روزهای دوم، سوم و چهارم ( 15  میلی لیتر از محلول خوراکی  به ازای هر 10 کیلوگرم وزن )


طیور خانگی و بوقلمون: 196-134 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده، روزانه به مدت 4 روز متوالی (بمیزان 0.2% از محلول خوراکی همراه با آب آشامیدنی ) و یا(هر شیشه محلول در 125 لیتر آب آشامیدنی روزانه )

 


توجه: مقادیر فوق باید در آب مصرفی یک روز دام و طیور به مصرف برسد. بطور کلی دام ها روزانه 15 لیتر آب به ازای هر 100 کیلوگرم وزن زنده و طیور با وزن تقریبی یک کیلوگرم 1.5 لیتر آب در روز مصرف می کنند.

 


موارد منع مصرف و تداخلات دارویی:


مصرف دارو در نارسائی های کبدی و کلیوی، توام با داروهای آنتی اسید، املاح کلسیم، ویتامین K و در موارد حساسیت به دارو منع شده است.


در گاوهای شیرده 20 ماهه و بیشتر، گوساله ها تا یک ماهگی و طیور تخمگذار نباید مصرف شود.

 


زمان پرهیز از مصرف:


گوشت گاو و گوساله : 10 روز


گوشت گوسفند و بز: 10 روز


گوشت طیور گوشتی: 10 روز


شیر: 4 روز

 


موارد احتیاط:


دارو بیش از 7 روز متوالی نباید مصرف شود. افزودن ترکیباتی که مزه آب را تغییر داده و در نتیجه باعث افزایش مصرف آب و دارو شود، توصیه می شود.

 


اثرات جانبی: اسهال، استفراغ، کریستالوری و انسداد مجاری ادراری، ضعف عضلانی، بروز علائم حساسیتی،  بثورات جلدی و آنمی همولیتیک دیده شده است.

 


شرایط نگهداری: در مکان خشک و در  دمای بین 10 تا  25 درجه سانتی گراد و دوراز نورنگهداری شود.


بسته بندی: شیشه های 250 میلی لیتری.

 


 

تولید/وارد کننده:شرکت تولید داروهای دامی ایران

 

 

 

لیست شده ها
0 لیست در این مجموعه موجود می باشد.